تفاوت رنگ اپوکسی و پلی اورتان + توضیحات مفصل

تفاوت رنگ اپوکسی و پلی اورتان

موضوع مورد بحث ما در این مقاله تفاوت رنگ اپوکسی با رنگ پلی اورتان است.رنگ اپوکسی و پلی اورتان در چیست و برای چه کاربردهایی استفاده میشوند. رنگ اپوکسی امواع مختلفی دارد که از مهمترین آنها میتوان به رنگ اپوکسی دیوار، رنگ اپوکسی فلزات مانند رنگ اپوکسی آهن اشاره کرد. ضخامت رنگ اپوکسی باتوجه به نوع کاربرد آن متفاوت و متغیر است.در کل ویژگیهای رنگ اپوکسی و پلی اورتان تا حدودی به هم شبیه هستند.از نظر فرایند و مواد تشکیل دهنده هم بهم نزدیک هستند و اجزای تشکیل دهنده آنها تا حدودی یکسان است و بیشتر با اسپری انجام میشود و در نهایت سطحی یکدست و زیبا را به ما تحویل میدهد.

تفاوت رنگ اپوکسی و پلی اورتان

دلایل تفاوت رنگ اپوکسی با پلی اورتان

یکی از تفاوتهای مهم رنگ اپوکسی با رنگ پلی اورتان این است که رنگ پلی اورتان بر پایه رزین پلی اورتان بصورت دو جزئی تولید میشود و این رنگ مقاومت بسیار بالایی در برابر انواع اشعه های خورشید از خود نشان میدهد.با توجه به مقاومت بالای آن کربردهای بسیار زیادی در محیطهای روباز و غیر مسقف در شرایط جوی سخت دارد.در مقابل رطوبت مقاومت بسیار بالایی دارد.یکی دیگر از تفاوتهای قابل ذکر رنگ اپوکسی و پلی اورتان این است که رنگ پلی اورتان در مقابل اشعه ما وراء بنفش استحکام بالایی دارد.مشخصه های سطحی این دو رنگ نیز با هم تا حدودی متفاوت است.یکی دیگر از تفاوتهای رنگ اپوکسی و پلی اورتان تفاوت قیمت آنهاست که معمولا قیمت رنگ اپوکسی کمتر از رنگ پلی اورتان است و به همین خاطر در زمینه هایی که

صرفه جویی در هزینه مورد بحث انتخاب رنگ باشد معمولا رنگهای اپوکسی بهترین گزینه است.

تفاوت رنگ اپوکسی و پلی اورتان

از دیگر تفاوتهای اپوکسی و رنگ پلي اورتان چيست ؟

از دیگر تفاوتهای رنگ اپوکسی و پلی اورتان این است که رنگ پلی اورتان در برابر مواد شیمیایی،اسیدی و بازی مقاومت بسیار بهتری از خود نشان میدهد وهمچنین خاصیت ضربه پذیری و تحمل ضربه آن هم از رنگ اپوکسی بیشتراست. بنابراین در مکانهایی که تردد وسایل نقلیه سنگین زیاد باشد استفاده از رنگ پلی اورتان پیشنهاد میشود.تفاوت دیگر رنگ اپوکسی و پلی اورتان خاصیت انعطاف پذیری بهتر رنگ پلی اورتان و پوشش دهی مناسب در دمای بالا نسبت به رنگ اپوکسی است.

پلی اورتان بدون حلال  ضخامتی حدود2یا3 میلی  متر دارد و مانند اپوکسی امکان تنظیم ضخامت آن وجود دارد.رنگ پلی اورتان با قرار گرفتن در مقابل آفتاب به مدت زمان طولانی تغییر رنگ نمیدهد و مقاوم است.بر عکس رنگ اپوکسی که احتمال شکنندگی و پوسته پوسته شدن دارد رنگ پلی اورتان دچار شکنندگی و پوسته شدن نمیشود.تفاوت دیگر این است که تولید رنگهای پلی اورتان با رزین پلی اورتان به شکل  دو جزئی صورت میگیرد.

تفاوت رنگ اپوکسی و پلی اورتان

چند نوع رنگ پلی اورتان داریم

از نظر ساختاری رنگ پلی اورتان به بدون حلال و با حلال تقسیم می شود. رنگ های بدون حلال بیشتر خارج از کشور تولید می شوند. و وارداتی هستند. رنگساز ها و در زمینه استفاده از رزین  و هاردنر ان باید توجه ویژه ای داشته باشند. چرا که به محض ورود به کشور یکسری شینطنت هایی صورت میگیرد و برای اینکه قیمت رنگ پلی اورتان تولید شده  ان رقابتی شود ادتیوها و یا حلالهایی به انها اضافه می کنند که موجب افت کیفیت رزین پلی اورتان می شود. این نوع رنگ ها در ضخامت بالا در سالن های ورزشی و فوم های پلی  اورتان عایق و…استفاده می شوند.

یکی دیگر از نمونه رنگ های پلی اورتان از نوع هواخشک می باشد که به عنوان رنگ رویه مقاوم به یووی روی فلزات و روی فایبر گلاس ها کاربرد دارند. و در ضخامت حدود 70 میکرون تا 100 میکرون قابلیت اجرا دارند.

برای خرید رنگ پلی اورتان و دریافت مشاوره و قیمت رنگ اپوکسی با ایمن رنگ تاپ همراه شوید.

 

 

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما